top of page
Dog Portrait
Očkování

Vakcinace

psů

Na vakcinace psů používáme značku Nobivac.  Tento výrobce má garanci bezpečnosti, pokud je používaný souvisle od štěněcího věku.

První očkování se doporučuje od 6 T věku. Pak se ještě 2 x revakcinuje v intervalu 3-4 T. Záleží i na vakcinaci matky (mateřské protilátky). U některých plemen se doporučuje ještě 4. revakcinace. Proto je dobré konzultovat očkovací schéma včas se svým veterinářem. Ten Vám pak může doporučit dále vakcinaci proti tetanu, borelióze, psincovému kašli.

Bunny Kisses

Vakcinace králíků 

K vakcinaci králíčků používáme vakcínu, která je pro ně bezpečná a má nejlepší výsledky, co se tvorby protilátek týká. Primovakcinaci by mělo předcházet parazitologické vyš. trusu (kokcidióza). Až životně důležité to je  u mláďat.

První očkování je po 10. týdnu věku Pestorin + Myxoren. Za další 10 - 14 dnů Pestorin RHDV 2. Další revakcinace jsou pak po 6 měsících, Pestorin 1xR.

Toto vakcinační schéma má nejméně postvakcinačních reakcí, včetně tých vážných.

Bílé kotě

Vakcinace koček

Používáme vakcínu Feligen CRP. Je to kvalitní vakcína s výbornou imunologickou odpovědí a s vysokou bezpečností. Koťátka se prvně očkují v 9. týdnu věku minimálně týden po odčervení dle hmotnosti. Další revakcinace je za 3 - 4 T. Lze očkovat také vakcínu Leucofeligen FeLV/CRP. Tuto očkujeme jen na objednání. První očkování musí předcházet vyšetření krve na na tuto nemoc a očkovat se můžou jen negatívní jedinci.

tráva

Odčevení a paraziti

Často slýcháváme od lidí, že jestli je zvíře zdravé, odčervují jen 1xR. Mnohdy si neuvědomují, že nejde jen o zdraví zvířat, ale také o jejich vlastní. Některé druhy parazitů běžně napadají i člověka a ve vzácných případech se může jednat o vážné nebezpečí. např. echinokokóza, kterou způsobuje tasemnice, larva visceralis migrans běžně se vyskytujících škrkavek. 

Pes by se měl odčervovat minimálně 4xR. Krmení syrovým masem a lovící hlodavce až 1xM.  Kočky doma 1x 6-12 M dle výživy a přístupu do výběhu. Ty co jsou hlavně venku 1x 2 M. Odčervovací tablety se téměř nevstřebávají, ale pokud nechcete často odčervovat, doporučujeme min. 1xR vyšetřit trus.

Čištění zubů Dog něco

“Jen mu zapáchá z tlamy.”

Tuto vetu slyšíme velice často a neradi. Mnozí majitelé psů, koček, fretek si začne více všímat tlamu svého miláčka až v momentě, kdy je začne obtěžovat silný zápach z tlamy. Velice často se stává, že v tento moment už se nejedná jen o ošetření zubního kamene ultrazvukem, jak si to majitel jednoduše představuje. Silný zápach způsobuje bakteriální zánět dásní a mnohdy až zánět čelistní kosti kolem kořenů zubů. V této fáze už zuby nelze zachránit a je nutné vytržení.

“Jsou to jen zuby, vypadnou samy”

Při této větě nás už mrazí!

Něco takového může říct jen ten, kdo neví, co je dlouhodobá bolest zubů a dásní. Často se stane, že po tom, co se dentice ošetří a zahojí, z nevrlého a polehá-vajícího zvířátka se stane opět hravý tvor radující se ze života :-).

Málo lidí dále ví, že je předpoklad, že se baktérie skrz zánět čelistí šíří po těle a zachycují se na chlopních srdce a můžou být tak vyvo-lávající příčinou onemocnění srdce. Nemluvě o zánětu ledvin, krevních sraženinách, atd.

image1-min-1.jpg

Chceme mít zdravé morčátko

     První věc, co si musíme ovědomit je, že morče není v žádném případě vhodné k maličkým dětem. Vypadá jako statné zvířatko, ale má velice jemnou kostru, může mu ublížit pád z velice nízké výšky.

     Dále si musíme uvědomit, že se jedná u zvíře žijící v kolonii a je velice společenské. Pokud je samo - je silně frustrované, smutné. Jsou země, kde se považuje dokonce za týrání zvířete, chovat morče osamotě.

     Důležite je vědět, že velice záleží na podestýlce, nejsou absolutně vhodné hobliny, tvrdé pelety, tvrdé koberce. Důležitá je hygiena. Pokud se toto nedodrží, můžou se utvořit ošklivé otlaky, které se můžou stát důvodem abputace nebo euthanasie ! Nepodceňovat !

     Morčátko lze naučit na záchudek, kde chodí močit, bobkování morčátko neumí stejně jako kůň ovládat. Ale každý majitel, který zažil nemocné morčátko bere každý bobek za požehnání :-D. Protože když morčátko nebobkuje nebo má bobky jiné než normálně (menší/změna tvaru), je nutné ještě ten den co nejrychleji navšívit spacializovaného verterináře.

     Zásadní je výživa - 85 % kvalitní seno, zbytek kvalitní granule typu Versele Laga Complete a zelenina např. paprika kvůli obsahu vitamínu C, které si morčátko nedokáže samo tvořit a musí ho dostávat v stravě nebo do vody (např.VL C-VIT).

    Zásadní je však taky nepřekrmovat zeleninou, vůbec nepodáváme větší kusy kořenové zeleniny, nepodáváme ovoce, obilí, tvrdé pelety, extrudované vločky jen jako pamlsek občas. Jinak hrozí poškození zubů, narušení mineral. metabolismu zubů a v konečném důsledku přerustání stoliček, řezáků a tvorba apikálních abscesů, kdy léčba může být velice náročná a přes veškerou snahu končit fatálně. Opět platí, včasné zachycení tzv. onemocnení dentice zachrání nejenom Vaši peněženku, ale taky Vašeho miláčka. Prvotní znaky jsou hubnutí, menší trus, snížená chuť jíst seno, později slinění a otok hlavy, apatie. Tento stav je často nevratný a lze mu krásně předcházet.

    Poslední rada - zjistěte si z YOUTUBE jak zní morče, když ho něco bolí nebo naříká, mnoho lidi tyto zvuky nevnímá, může brečet např. u močení a může hrozit ucpání močových cest močovým kamenem. Pokud Vaše morče naříká - okamžitě navštívte  specializovaného veterináře !

    Morče je velice jemné a hodné zvíře, nesnese špatné zacházení. Jsou to skvělá učenlivá zvířatka, hlavně za úplatek ;-). Většina je mazlivá, jen musíte přijít na to, jak na každé individuálně. Určitě se Vám odvděčí v podobě radosti a duševného klidu. 

veterán, majetek, jeden, morče
bottom of page